Jak prostřít a ozdobit sváteční stůl

Na každé události vždy rozhodují drobné detaily. Vánoce jsou časem setkávání a rodinných jídel. Nezanedbávejte výzdobu vánočního stolu, protože je stejně důležitá jako ostatní. Rozmazlujte své hosty a vytvořte tu nejlepší vánoční atmosféru. V tomto příspěvku vám poskytneme několik nápadů, jak vyzdobit vánoční stůl a jaké prvky byste neměli vynechat. Všímejte si toho a nic nevynechávejte!

Co nesmí na stole chybět?

O Vánocích nestačí dát na stůl obvyklé nádobí a příbory. Je to výjimečný okamžik a je třeba, aby váš stůl vypadal co nejlépe a překvapil vaše blízké. Stejně jako u jiných typů dekorací platí, že méně je více. Mějte na paměti, že o Vánocích se obvykle podává více pokrmů než při jiných obědech a večeřích, a proto není dobré přetěžovat stůl dalšími prvky. Dobře si vyberte a připravte ty nejlepší vánoční dekorace. Tohle jsou naše "must have it" pro štědrovečerní večeři a vánoční oběd:

Ubrus a ubrousky, dotek výjimečnosti

Použití ubrusu je na každé akci nezbytné, protože elegantně ozdobí váš stůl. Důležité je však nejprve promyslet, jaký typ ubrusu použít, protože v závislosti na barvách a designu ovlivní výzdobu. Pokud chcete tradiční vánoční styl, doporučujeme použít červené a zlaté tóny, protože vypadají obzvlášť pěkně.

Pokud dáváte přednost méně tradičnímu a modernějšímu stylu, můžete zvolit světlejší barvy, doporučujeme však zejména světlé tóny: bílou, krémovou nebo stříbrnou. Tento typ barvy umožňuje hrát si s dalšími dekorativními prvky, protože jsou více zvýrazněné. Dalším bodem, který je třeba vzít na vánočním stole v úvahu, jsou ubrousky. Zvolte látkové ubrousky pro všechny hosty, aby se žádný z nich nelišil. Mohou se hodit k ubrusu nebo zvolit barvy, které se s ubrusem kombinují, nebo vánoční vzory. Umístění je konfrontací mezi odborníky na protokol, protože se neshodnou. Doporučujeme jej umístit na horní část talíře jako dekorativní prvek. Podle toho, jak jste kreativní, můžete záhyb vytvořit v mnoha tvarech: trojúhelníkový, ve tvaru stromu, ve tvaru kapsy... Pokud se vám zdá obtížné vytvářet tvary, můžete si koupit kulaté kroužky na ubrousky. Tímto způsobem bude obtížnost menší, ale výsledek bude stejně originální a krásný.

Příbory a nádobí, lépe, pokud jsou personalizované


Při velkých příležitostech si obvykle vybíráte speciálnější nádobí a příbory a Vánoce jsou k tomu vhodnou příležitostí. Vytáhněte tradiční rodinné nádobí nebo nádobí, které je pro tuto příležitost elegantnější. Pokud chcete, aby byla ještě výjimečnější, doporučujeme personalizované nádobí, které vám umožní věnovat mnohem větší péči detailům. Představte si, jak budou překvapeni, když letos na Vánoce najdou jídelní servis navržený vámi: můžete na něj umístit rodinný erb, krásný design, jméno vaší rodiny... Tyto drobnosti jsou při prostírání stolu velmi důležité. Stejně jako nádobí mají i příbory zvláštní význam.

Zejména pro tyto příležitosti se obvykle volí tradiční stříbrné příbory, které nahrazují příbory používané po zbytek roku. Další možností, jak to udělat jinak, je vytvořit sady příborů pro každého člena rodiny. Můžete vytvořit stejný design pro všechny, nebo si vybrat, zda bude každá sada na míru a navržená výhradně pro danou osobu. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, bude to velké překvapení, protože hosté uvidí, že jste si dali tu práci a vymysleli jiný design a napsali na něj jméno každého z vás. Důležité je také umístění příborů na stole. Vidličky se umísťují vždy vlevo od talíře, s výjimkou vidličky na dort, která se umísťuje nahoru vedle dezertní lžičky. Nůž a lžíce jsou v tomto pořadí umístěny vpravo. Jedná se o nejzákladnější umístění, pokud přidáte další vidličky nebo lžíce, mají také stanovené pořadí. Vidličky a nože na maso jsou nejblíže talíři. Tak, aby příbor používaný na ryby byl v druhé poloze, dále od talíře.

Dekorativní prvky, proč ne?

Již jsme viděli, že výzdoba stolu přesahuje rámec jídla. Přidejte na stůl svíčky nebo dekorativní vánoční ozdoby. Jedná se o typické dekorativní prvky vánočních večeří, ale můžete je také inovovat. Na stůl můžete umístit malé volné šišky, konfety se svátečním motivem, sušené květiny nebo vánoční figurky. Jde o víc než jen o to, aby se na stůl dostaly talíře a jídlo. Výběrem dobré dekorace budou hosté více překvapeni a budou ji milovat. Přemýšlejte o tom, jak to můžete udělat jinak a jak vždy najít správnou rovnováhu, aby váš stůl nebyl přetížený. Pokud potřebujete další nápady na výzdobu, můžete navštívit naše webové stránky, kde najdete další personalizované dekorativní prvky: